18. 12. 2024
PF 2025
16. 12. 2024
Dne 29. listopadu se prof. MUDr. Petr Hejna, Ph.D., MBA, zúčastnil slavnostního ceremoniálu v Muzeu Policie ČR v Praze za účasti policejního prezidenta generálporučíka Mgr. Martina Vondráška. Během slavnostního aktu byli oceněni pracovníci a týmové jednotky služby kriminální policie a vyšetřování za mimořádné nasazení a pracovní úspěchy, stejně jako další dlouhodobě spolupracující odborníci a civilní složky. Při této příležitosti byly uděleny bronzové a stříbrné pamětní plakety 1. náměstka policejního prezidenta. Nejvyšší ocenění – stříbrnou plaketu, získal prof. MUDr. Petr Hejna, Ph.D., MBA, přednosta Ústavu soudního lékařství LF HK a FN Hradec Králové.
8. 10. 2024
Kazuistické sdělení s názvem „Reversed configuration of the muzzle imprint mark in a pistol contact entrance wound mimicking a non-suicidal act“ autorského kolektivu Hejna P., Šafr M., Kramář R., Pohlová Kučerová Š., Zátopková L., Thirumushi Sairaj R. a Janík M. odpublikované ve Forensic Science International (Q1/Q2) bylo Českou společností soudního lékařství a soudní toxikologie ČLS JEP oceněno jako nejlepší odborná publikace v oboru soudní lékařství za rok 2022.
1. 10. 2024
Slovenská súdnolekárska spoločnosť udělila cenu za nejlepší publikaci za rok 2023 v sekci Case Report dílu „Lung in the skull“: A Rare But Important Autopsy Finding, které bylo odpublikováno v periodiku The American Journal of Forensic Medicine and Pathology a na jehož přípravě participovali prof. MUDr. Petr Hejna, Ph.D., MBA a MUDr. Bc. Štěpánka Pohlová Kučerová, Ph.D.
27. 9. 2024
Dne 13. 9. se ve Výukovém centru LF v Hradci Králové konal již II. mezioborový seminář s názvem POST MORTEM VYŠETŘENÍ NÁHLÉ SRDEČNÍ SMRTI, kterého se zúčastnilo prezenční formou na 60 odborníků, virtuální formou taktéž na 60 zájemců. Program byl rozdělen do čtyřech bloků, úvodní slovo a přivítání pronesl prof. MUDr. Petr Hejna, Ph.D., MBA, následoval I. blok – Post mortem kardiogenetická diagnostika u náhlé srdeční smrti v ČR, kde mimo jiné aktivně vystoupila MUDr. Bc. Štěpánka Pohlová Kučerová, Ph.D. s přednáškou „Centralizovaná databáze náhlé srdeční smrti a spolupráce napříč soudnělékařskými pracovišti", II. blok nesl název „Praktické využití výstupu kardiogenetického vyšetření" se zaměřením na možnosti individualizované léčby u dědičné kardiomyopatie, familiární hyperlipidemie, elektrických a aortálních syndromů. Na závěr bloku byl představen spolek ČAKO. Po obědě ve III. bloku s názvem „Představení a zkušenosti regionálních kardiogenetických týmů, včetně kazuistik" vystoupila za kolektiv MDT FN HK MUDr. Bc. Štěpánka Pohlová Kučerová, Ph.D., která publikum seznámila s činností lokálního multidisciplinárního týmu ve FN HK. Seminář byl uzavřen panelovou diskusí, kde se hlouběji probíralo fungování a možné zlepšení multidisciplinárních týmů.
Paralelně se seminářem v odpoledních hodinách probíhalo SETKÁNÍ POZŮSTALÝCH, PACIENTŮ A JEJICH BLÍZKÝCH, kterého se z řad pozůstalých a pacientů zúčastnilo na 20 osob. Program byl rozdělen do dvou bloků, v prvním bloku MUDr. Lenka Zátopková, Ph.D. detailně objasnila pozůstalým, jakým způsobem je možné zjistit příčinu úmrtní svého blízkého, dále byli přítomní seznámeni s ČAKO – pacientskou organizací, dědičnými kardiovaskulárními onemocněními a principy dědičnosti. V závěrečném bloku přišlo téma na možnosti psychologické podpory a objasnění děje po mimo nemocniční srdeční zástavě.
26. 9. 2024
Dne 24. 9. 2024 proběhl v Kongresovém centru Aldis v Hradci Králové XX. soudnělékařský den pro orgány činné v trestním řízení pořádaný Ústavem soudního lékařství LF UK a FN Hradec Králové. Akce byla finančně podpořena Fakultní nemocnicí Hradec Králové, městem Hradec Králové a Lékařskou fakultou UK v Hradci Králové. Přednáškový den se těšil účasti 290 posluchačů z řad policistů Královéhradeckého kraje a okolních krajů, státních zástupců, soudců, techniků OKTE a dalších.
Akci zahájil a svým slovem provázel prim. MUDr. Miroslav Šafr. Před započetím prvního odborného bloku krátce vystoupili a přivítali posluchače děkan LF v Hradci Králové prof. MUDr. Jiří Manďák, Ph.D. a ředitel Fakultní nemocnice MUDr. Aleš Herman, Ph.D. Součástí úvodního zahájení bylo také sdělení přednosty Ústavu soudního lékařství, prof. MUDr. Petra Hejny, Ph.D., MBA rekapitulující historii této akce od prvopočátku do nynější doby.
Odborný program, rozdělený do dvou bloků čítal celkem 8 odborných příspěvků. První blok, tematicky zaměřen na identifikaci těla neznámé totožnosti, obsahoval přehledovou přednášku na toto téma ze soudnělékařské perspektivy, vyžádanou přednášku hosta MUDr. Petra Bednáře, Ph.D. pojednávající o identifikaci jedince podle chrupu a další vyžádanou přednášku hosta MUDr. Borise Ťažkého, Ph.D. shrnující zkušenosti soudního lékaře z měsíční mise na Ukrajině. První blok byl doplněn sdělením týkajícím se úmrtí většího počtu osob, včetně názorných kazuistických sdělení z naší praxe. Druhý blok sestával ze sdělení zaměřených na rozšířenou sebevraždu (včetně případů z praxe), experimentální využití postmortem CT angiografie, tři případy fatální intoxikaci dusitanem sodným a primitivní chování člověka v extrémních situacích ze soudnělékařského pohledu.
Návštěvníci akce mohli o přestávkách ve foyer shlédnout postery zaměřené na význam tetováží u zemřelých osob, úraz elektrickým proudem o vysokém napětí, diagnostiku utonutí, otisková poranění u účastníku dopravních nehod a knihu Ti, kteří se rozhodli. Všechna sdělení se těšila velkému zájmu a diskuzi.
21. 3. 2024
Dne 11. 3. 2024 se v Literární kavárně Academia na Václavském náměstí v Praze uskutečnil slavnostní křest knihy Ti, kteří se rozhodli, autorů Mgr. Ing. Aleny Lochmannové, Ph.D., MBA, z Fakulty zdravotnických studií Západočeské univerzity v Plzni, a MUDr. Miroslava Šafra z Ústavu soudního lékařství LF UK a FN Hradec Králové. Křtu se v roli kmotrů zúčastnili i autoři obou předmluv, a to prof. MUDr. Petr Hejna, Ph.D., MBA, přednosta Ústavu soudního lékařství LF UK a FN Hradec Králové, a PhDr. Mgr. Martin Rychlík, etnolog, kulturní historik a vědecký novinář.
19. 2. 2024
Dne 31. 1. 2024 vyšla v nakladatelství Academia odborná knižní monografie s názvem Ti, kteří se rozhodli, autorů Ing. A. Lochmannové, Ph.D., MBA (Fakulta zdravotnických studií Západočeské univerzity v Plzni) a MUDr. M. Šafra (Ústav soudního lékařství Lékařské fakulty UK a Fakultní nemocnice Hradec Králové). Práce autorů reprezentujících sociokulturní antropologii – etnologii a soudní lékařství se věnuje aktuálnímu a v odborných kruzích diskutovanému, někdy však rovněž ignorovanému, skrývanému a rádoby tajemnému fenoménu moderní lidské společnosti – sebevraždě. Po exkurzu k etymologickému původu užívané terminologie referuje proměny vnímání sebevraždy a přístupu k ní od starověkých filozofů až po sociology, filozofy, lékaře a psychology současnosti, rovněž dokumentuje vzájemný vztah sebevraždy a víry nejčastějších náboženství. Kvalifikuje typologii sebevražedných aktů ze sociologického a forenzního hlediska, dokládá jednotlivé fáze sebevražedného vývoje, zamýšlí se nad tradovanými nepravdami a polopravdami a shrnuje důvody, způsoby, místo a čas provedení sebevraždy. Dokumentuje obecné i legislativou definované postupy týkající se každé jednotlivé sebevraždy, uvádí indicie, které sebevraždě nasvědčují. Prostřednictvím rozhovorů s koronery, policisty a soudními lékaři umožňuje nahlédnout do myšlenek odborností, jež se setkávají se sebevraždou z povahy své profese. Konečně věnuje významnou pozornost autentickým dopisům na rozloučenou, které studuje z mnoha hledisek a vztahuje k dříve diskutované problematice. Nedílnou součástí díla je situační fotografická dokumentace místa nálezu těla sebevraha a anonymizovaná obrazová dokumentace početných dopisů na rozloučenou, obě doplněné popisnou legendou.
15. 12. 2023
PF 2024
1. 11. 2023
Odborná studie autorského kolektivu Ústavu soudního lékařství FN a LF UK Hradec Králové Hejna P, Kovařík D, Zátopková L, Pohlová Kučerová Š, Janík M. Ethmoidal labyrinth hemorrhage: a novel complement autopsy finding in fatal neck compression publikovaná v International Journal of Legal Medicine (Q1) získala ocenění České společnosti soudního lékařství a soudní toxikologie ČLS JEP za nejlepší původní práci pro rok 2021.
30. 10. 2023
Dne 22. 9. 2023 pořádal Ústav soudního lékařství ve spolupráci s Klinikou kardiologie IKEM mezioborový seminář s názvem Post mortem kardiogenetická diagnostika náhlé srdeční smrti. Semináře se ve Výukovém centru LF HK zúčastnilo více než 40 specialistů z oborů soudní lékařství, lékařská genetika a kardiologie, dalších více než 20 účastníků se připojilo virtuálně. Mimo bohatý odborný přednáškový program nabídl seminář také prostor pro širokou diskuzi všech odborností zajišťujících diagnostiku a péči o rodiny, které jsou postiženy geneticky vázaným onemocněním kardiovaskulárního aparátu. Cílem mezioborové spolupráce je v prvé řadě zajištění prevence náhlé srdeční smrti u přímých příbuzných.
10. 10. 2023
Dne 26. 9. 2023 proběhl v Kongresovém centru Aldis v Hradci Králové XIX. soudnělékařský den pro orgány činné v trestním řízení pořádaný Ústavem soudního lékařství LF UK a FN Hradec Králové.
Akci zahájil a svým slovem provázel prim. MUDr. Miroslav Šafr. Před započetím prvního odborného bloku krátce vystoupil a posluchače přivítal děkan LF UK v Hradci Králové prof. MUDr. Jiří Manďák, Ph.D. V rámci úvodního slova vystoupil rovněž přednosta pořádajícího pracoviště prof. MUDr. Petr Hejna, Ph.D, MBA a připomenul klíčové momenty pracoviště z první dekády působení v areálu Fakultní nemocnice Hradec Králové.
Odborný program, rozdělený do dvou bloků, čítal cekem 8 odborných příspěvků pojednávajících o úmrtích spojených s pádem stromu, forenzních aspektech posuzování útoků pěstí, problematice úmrtí cizinců v Královéhradeckém kraji, fatální nehodě při potápění (kazuistické sdělení), úmrtích dětí nesených v šátku, kanibalizmu (kazuistické sdělení) a analýze dopisů na rozloučenou.
Mimo členů lékařského kolektivu pořádajícího pracoviště vystoupil také doc. MUDr. Jaromír Kočí, Ph.D., FASC (Klinika urgentní medicíny LF UK a FN Hradec Králové) s vyžádanou přednáškou zaměřenou na urgentní výkony prováděné v rámci přednemocniční a nemocniční péče, včetně názorných videoukázek.
Akce byla rovným dílem finančně podpořena Fakultní nemocnicí Hradec Králové a Lékařskou fakultou UK v Hradci Králové.'
Přednáškový den se těšil účasti cca 300 posluchačů z řad policistů, státních zástupců, soudců, techniků OKTE a dalších odborníků z Královéhradeckého kraje a okolních regionů.
28. 7. 2023
V termínu 17. - 28. července 2023 proběhla na našem pracovišti pravidelná Specializační odborná stáž vzdělávacího programu v oboru Soudní lékařství. V letošním roce se stáže účastnilo celkem 6 atestantů (foto zprava): MUDr. Jana Hatlová (Oddělení soudního lékařství Pardubické nemocnice), MUDr. Veronika Štufka (Ústav soudního lékařství a toxikologie 1.LF a Všeobecné fakultní nemocnice v Praze), MUDr. Petra Daňková (Oddělení soudního lékařství Pardubické nemocnice), MUDr. Michal Srník, MUDr. Adam Strnad (Ústav soudního lékařství Fakultní nemocnice u sv. Anny v Brně), MUDr. Václav Svrchokryl (Ústav soudního lékařství a medicínského práva Fakultní nemocnice Olomouc). Odborná stáž byla zaměřena na vybrané kapitoly soudnělékařské praxe, které vycházejí z dlouhodobého odborného zaměření našeho pracoviště, včetně zpracování cvičných znaleckých posudků k mechanismu vzniku a kvalifikaci závažnosti poranění na základě spisové a zdravotnické dokumentace. Atestanti měli v průběhu stáže možnost nahlédnout do každodenního provozu našeho pracoviště. Součástí stáže byl také třídenní blok zaměřený na vypracování znaleckých posudků z oboru alkohologie, tuto část vedla Ing. Hana Vaněrková (externí lektorka toxikologie). Další výukové bloky proběhly pod vedením prof. MUDr. Petra Hejny, Ph.D., MBA a MUDr. Bc. Štěpánky Pohlové Kučerové, Ph.D.
10. 6. 2023
V Čeperce dne 1. června 2023 proběhlo ku příležitosti ocenění vybraných odborníků setkání externích spolupracovníků Vzdělávacího centra v Pardubicích. Za dlouhodobou aktivní spolupráci s Útvarem policejního vzdělávání a služební přípravy za významný přínos k plnění poslání a úkolů tohoto útvaru byli jeho ředitelem oceněni prim. MUDr. Miroslav Šafr a Ústav soudního lékařství LF UK a FN Hradec Králové, v obou případech bronzovou medailí a diplomem.
10. 10. 2022
Odborný článek autorů našeho pracoviště Traumatic Decapitation of the Fetus During Birth: Criminalistic and Forensic Aspects. Am J Forensic Med Pathol. 2020 Sep;41(3):234-237 získal ocenění České společnosti soudního lékařství a soudní toxikologie ČLS JEP za nejlepší článek v kategorii ‘‘soudní lékařství‘‘ za rok 2020. Odborný článek vznikl ve spolupráci se soudnělékařským ústavem v Brně.
26. 9. 2022
Dne 20. 9. 2022 proběhl v Kongresovém centru Aldis v Hradci Králové XVIII. soudnělékařský den pro orgány činné v trestním řízení pořádaný Ústavem soudního lékařství LF UK a FN Hradec Králové.
Akci zahájil a svým slovem provázel prim. M. Šafr. Před započetím prvního odborného bloku krátce vystoupili a posluchače přivítali děkan LF UK v Hradci Králové prof. MUDr. Jiří Manďák, Ph.D., a ředitel Fakultní nemocnice Hradec Králové MUDr. Aleš Herman, Ph.D. Součástí úvodních ceremonií byla rovněž vzpomínka na zesnulého emeritního primáře našeho pracoviště MUDr. Josefa Pleskota a medailonek věnovaný kolegovi MUDr. Petru Lacinovi.
Odborný program, rozdělený do dvou bloků, čítal celkem 8 odborných příspěvků zaměřených na problematiku rdoušení, dopravních nehod cyklistů, pracovních úrazů, fatálních nehod spojených s jablky (kazuistická sdělení), spolupráci PČR a soudních lékařů při zjišťování příčin náhlé srdeční smrti, aktivní násilí proti dětem ze strany rodičů (kazuistická sdělení) a asfyxofilii. Odborný program završil host MUDr. Martin Dobiáš, Ph.D. (Ústav soudního lékařství a medicínského práva Fakultní nemocnice Olomouc) s vyžádanou přednáškou na téma největší masové vraždy v historii ČR.
Akce byla finančně podpořena rovným dílem Fakultní nemocnicí Hradec Králové a Lékařskou fakultou UK v Hradci Králové. Přednáškový den se konal po 3leté odmlce (z důvodu epidemiologické situace) a těšil se účasti cca 300 posluchačů z řad policistů Královéhradeckého kraje a okolních krajů, státních zástupců, soudců, techniků OKTE a dalších.
9. 9. 2022
Ve dnech 25.–28. srpna 2022 proběhl již 4. ročník Medikempu pro studenty středních škol, kteří mají zájem o studium medicíny. Na našem pracovišti byla návštěvním dnem sobota 27. srpna. Skupiny studentů provázeli prof. MUDr. Petr Hejna, Ph.D., MBA, MUDr. Bc. Štěpánka Pohlová Kučerová, Ph.D., a MUDr. Michaela Hanušová. Studentům prezentovali obecné informace o oboru soudní lékařství, součástí byla prohlídka našeho pracoviště, včetně pitevního traktu, CT a RTG sálu a laboratorního úseku.
28. 7. 2022
Od 18. do 29. 7. 2022 proběhla na našem pracovišti pravidelná Specializační odborná stáž vzdělávacího programu v oboru soudní lékařství. V letošním roce se účastnilo 6 atestantů: MUDr. Lukáš Hanáček (Ústav soudního lékařství FN Plzeň), MUDr. Róbert Bazala (Ústav soudního lékařství a toxikologie 1. LF a VFN), MUDr. Petra Hamříková (Oddělení soudního lékařství Liberecké nemocnice), MUDr. Veronika Králíková (Ústav soudního lékařství a medicínského práva LF UP a FN Olomouc), MUDr. Leona Karásková (Ústav soudního lékařství a toxikologie 1. LF a VFN) a MUDr. Dominika Brabcová (Ústav soudního lékařství 2. LF a FN Bulovka).
Odborná stáž byla zaměřena na vybrané kapitoly soudnělékařské praxe, které vycházejí z dlouhodobého odborného zaměření našeho pracoviště, včetně zpracování cvičných znaleckých posudků k mechanismu vzniku a kvalifikaci závažnosti poranění na základě spisové a zdravotnické dokumentace. Atestanti měli v průběhu stáže možnost nahlédnout do každodenního provozu domovského pracoviště. Součástí stáže byl také třídenní blok zaměřený na vypracování znaleckých posudků z oboru alkohologie. Výuka atestantů proběhla pod vedením prof. MUDr. Petra Hejny, Ph.D., MBA, MUDr. Bc. Štěpánky Pohlové Kučerové, Ph.D. a Ing. Hany Vaněrkové (externí lektorka toxikologie).
14. 5. 2022
XVIII. soudnělékařský den pro orgány činné v trestním řízení - 20. 9. 2022
(propozice v samostatné sekci)
14. 2. 2022
Dne 26. 1. 2022 proběhly elektronické volby do výboru a do revizní komise České společnosti soudního lékařství a soudní toxikologie ČLS JEP pro funkční období 2022-2026. Do 11členného výboru odborné společnosti byli zvoleni celkem 3 zástupci z LF HK/FN HK. Na pozici předsedy výboru byl znovu zvolen prof. MUDr. Petr Hejna, Ph.D., MBA (Ústav soudního lékařství). Za nové členy výboru byli zvoleni MUDr. Bc. Štěpánka Pohlová Kučerová, Ph.D. (Ústav soudního lékařství) a RNDr. Martin Mžik, Ph.D. (Ústav klinické biochemie a diagnostiky).
15. 12. 2021
PF 2022
3. 11. 2021
Odborná studie autorského týmu z Chirurgické kliniky a z Ústavu soudního lékařství FN a LF UK Hradec Králové Trlica J, Kučerová Š, Kočová E, Kočí J, Habal P, Raupach J, Guňka I, Nechvátal L, Páral J, Šimek J, Šmejkal K, Frank M, Dědek T. Deceleration thoracic aortic ruptures in trauma center level I areas: a 6-year retrospective study. Eur J Trauma Emerg Surg. 2019 Dec;45(6):943-949. (Q2; IF 1.781) získala ocenění České společnosti soudního lékařství a soudní toxikologie ČLS JEP za nejlepší původní práci pro rok 2019.
1. 9. 2021
Ve dnech 19.–30. 7. 2021 proběhla na Ústavu soudního lékařství Specializační předatestační odborná stáž, jíž se zúčastnili čtyři atestanti: MUDr. Alžběta Blanková (Krajská nemocnice Liberec a.s.), MUDr. Adriana Gavronová (Fakultní nemocnice Olomouc), MUDr. Klára Handlosová (Fakultní nemocnice Ostrava) a MUDr. Dalibor Kovařík (Fakultní nemocnice Hradec Králové). Odborná stáž byla zaměřena na vybrané kapitoly soudnělékařské praxe, které vycházejí z dlouhodobého odborného zaměření našeho pracoviště (soudnělékařská balistika, soudnělékařská diagnostika násilných forem dušení a úmrtí souvisejících s působením teplotních extrémů, forenzní radiologie, forenzní kardiopatologie, forenzní alkohologie, forenzní sérologie a další). V průběhu stáže probíhaly obhajoby cvičných soudnělékařských znaleckých posudků v simulované soudní síni.
4. 6. 2021
S politováním oznamujeme, že z důvodu nejisté a potenciálně nestabilní epidemiologické situace stran COVID-19 v nejbližších měsících se v letošním roce neuskuteční tradiční Soudnělékařský den pro orgány činné v trestním řízení. Věříme, že v roce 2022 bude již situace stabilizovaná a předvídatelná, a XVIII. ročník této odborné přednáškové akce tak budeme moci uskutečnit v obvyklém zářijovém termínu. Děkujeme za pochopení.
1. 2. 2021
16. 12. 2020
PF 2021
8. 7. 2020
2. 3. 2020
23. 1. 2020
22. 1. 2020
18. 12. 2019
4. 12. 2019
24. 4. 2019
30. 1. 2019
21. 12. 2018
PF 2019
21. 11. 2018
Dne 9. 10. 2018 navštívili naše pracoviště soudní lékaři z Ruska, a to konkrétně prof. Maxim A. Kislov z Úřadu soudnělékařských expertíz a Státní zdravotnické instituce moskevské oblasti v Moskvě, a doc. Konstantin M. Krupin z Oblastního úřadu pro soudnělékařské expertízy a Oddělení morfologie a patologie Lékařské univerzity "Reaviz", GBUZ v Samaře, v doprovodu preparátora a pitevního laboranta Jana Frišhonse z Ústavu soudního lékařství FN u sv. Anny v Brně. Kolegové za doprovodu přednosty ÚSL doc. MUDr. Hejny a primáře pracoviště MUDr. Šafra po krátkém přivítání absolvovali prohlídku naší budovy a seznámili se se všemi provozy, kdy ocenili zejména moderní ráz pavilonu i jednotlivých pracovních úseků, organizaci pracovních činností a dále přítomnost CT přístroje na pracovišti. Bohatá diskuse v průběhu exkurze zahrnovala rovněž pozitivní konfrontaci zkušeností z rutinní praxe na příslušných soudnělékařských pracovištích v Rusku a v České republice. Závěrem akce, která probíhala ve velmi příjemném rozpoložení, je příslib odborné spolupráce ústavů soudního lékařství v Hradci Králové, Moskvě a Samaře do budoucna.
27. 9. 2018
21. 9. 2018
Dne 18. 9. 2018 se v Malém sále Kongresového, výstavního a společenského centra Aldis v Hradci Králové uskutečnil XVI. soudnělékařský den pro orgány činné v trestním řízení, pořádaný Ústavem soudního lékařství LF UK a FN v Hradci Králové. V odborném programu aktivně vystoupili všichni lékaři ÚSL, se sděleními na téma samovznícení lidského těla, statistiky dopravních nehod v Královéhradeckém kraji ve vybraných obdobích, forenzního významu žaludku coby orgánu, dvojnásobného úmrtí při saunování, úmrtí osob bez domova a úmrtí za použití neobvyklých střelných zbraní.
Na akci aktivně vystoupili dva vzácní hosté: Mgr. Vladimír Dzuro, vedoucí kanceláře Úřadu pro vnitřní záležitosti OSN v New Yorku, bývalý vyšetřovatel Mezinárodního trestního tribunálu v Haagu pro zločiny v bývalé Jugoslávii, se sdělením na téma vyšetřování vraždy chorvatských válečných zajatců srbskými paravojenskými jednotkami v obci Ovčara nedaleko Vukovaru, a dále Mgr. Martin Mžik, toxikolog Ústavu klinické biochemie a diagnostiky FN HK, s prezentací principů toxikologického vyšetřování, laboratorního zázemí a vyšetřovacích metod používaných v rámci rutinní praxe. Posluchače úvodním slovem přivítal ředitel FN HK prof. MUDr. Vladimír Palička, CSc., závěrečné slovo držel prof. MUDr. Oldřich Fryc, emeritní přednosta Ústavu soudního lékařství v Ženevě.
V posterové sekci byly uvedeny příspěvky na téma ozdobné tetováže, významu CT vyšetření v běžném pitevním provozu, úrazů zemědělskými stroji, druhů pitev a toxikologického zázemí ÚKBD FN HK. Přednáškového dne se zúčastnilo přes 250 posluchačů z řad Policie České republiky Královéhradeckého kraje a okolních regionů, státních zástupců, soudců, techniků OKTE PČR a dalších.
Akci finančně rovným dílem podpořily Lékařská fakulta UK v Hradci Králové a Fakultní nemocnice Hradec Králové.
14. 9. 2018
Mezinárodní autorský kolektiv (Švýcarsko - Francie - Polsko - Česká republika) se senior autorskou participací našeho pracoviště publikoval v prestižním americkém časopise Journal of Forensic Sciences odborný příspěvek zaměřený na význam sekčního nálezu plic pro diagnostiku celkového prochlazení organizmu - Letter to editor - Pulmonary Edema and Pink Markings on the Lungs in Hypothermia.
27. 8. 2018
30. 7. 2018
9. 7. 2018
12. 6. 2018
22. 5. 2018
12. 12. 2017
Uvedení a křest knihy ADVOKÁTI MRTVÝCH Rozhovory se soudními lékaři
Dne 7. 12. 2017 proběhlo ve Výukovém centru Lékařské fakulty v areálu Fakultní nemocnice Hradec Králové slavnostní představení knihy ADVOKÁTI MRTVÝCH - Rozhovory se soudními lékaři. Akce se zúčastnilo více než 70 hostů z řad odborné i laické veřejnosti. Z narátorů knihy byli přítomni prof. MUDr. Ivan Bouška, CSc., MUDr. Olga Císařová, MUDr. Jaromír Hrubecký, MUDr. Josef Pleskot, MUDr. Petr Lacina a předseda České společnosti soudního lékařství a soudní toxikologie doc. MUDr. František Vorel, CSc.
5. 12. 2017
Pod autorským a editorským vedením PhDr. Pavla Nečase, Ph.D. z Ústavu jazyků Lékařské fakulty v Hradci Králové a doc. MUDr. Petra Hejny, Ph.D., MBA, přednosty Ústavu soudního lékařství Lékařské fakulty v Hradci Králové vyšla v nakladatelství Galén kniha ADVOKÁTI MRTVÝCH Rozhovory se soudními lékaři. Kniha obsahuje dvacet jedna rozhovorů s českými, moravskými a slovenskými soudními lékaři a lékařkami. Rozhovor poskytli Jiřina Bauerová, Ivan Bouška, Olga Císařová, Michal Dogoši, Ivana Dvořáčková, Oldřich Fryc, Miroslav Hirt, Jaromír Hrubecký, Tatiana Hulejová, Přemysl Klír, Josef Korbička, Pavel Kubišta, Helena Kvapilová, Petr Lacina, Svatopluk Loyka, Alexander Pilin, Josef Pleskot, Vladimír Porubský, Jiří Štefan, František Vorel sen. a František Vorel jun. Kniha tak zachycuje myšlenky, vzpomínky, zkušenosti a názory starší generace reprezentantů oboru, který je obestřen různými klamnými představami, ba někdy i mylně zaměňován či směšován s patologií. Hodnota knihy spočívá především v osobních poznatcích vázaných na ústní sdělení odborníků působících v dané době.
25. 9. 2017
Dne 19. září 2017 se v Malém sále Kongresového, výstavního a společenského centra Aldis v Hradci Králové uskutečnil jubilejní XV. soudnělékařský den pro orgány činné v trestním řízení, pořádaný Ústavem soudního lékařství LF UK a FN v Hradci Králové. V odborném programu aktivně vystoupili všichni lékaři ÚSL, se sděleními zaměřenými na téma hodnocení střelných poranění z pohledu CT vyšetření, diagnostického potenciálu pitvy, fenomenologie sebevražd dětí a dospívajících, kasuistického sdělení, krevních stop na místě činu, resuscitačních artefaktů a poranění psy.
Na akci aktivně vystoupili dva vzácní hosté: JUDr. Lenka Bradáčová, Ph.D., státní zástupkyně Vrchního státního zastupitelství v Praze, se sdělením na téma Podněty policejních orgánů a činnost státního zástupce při úkonech zasahujících do základních práv jedince, a dále prof. MUDr. Oldřich Fryc, emeritní přednosta Ústavu soudního lékařství v Ženevě, se sdělením na téma Spolupráce soudního lékaře s policií. V posterové sekci byly uvedeny příspěvky na téma vývoje posmrtných změn v čase, morfologického obrazu ischemických změn myokardu a úrazu elektrickým proudem o vysokém napětí. Přednáškového dne se zúčastnilo přes 300 posluchačů z řad Policie České republiky Královéhradeckého kraje a okolních regionů, státních zástupců, soudců, techniků OKTE PČR a dalších.
Akci stejně jako v minulých letech finančně podpořila Lékařská fakulta UK v Hradci Králové.
1. 8. 2017
Ve dnech 17. až 28. července proběhla v Ústavu soudního lékařství LF UK a FN v Hradci Králové dvoutýdenní předatestační stáž, jíž se zúčastnilo celkem šest lékařek ze tří soudnělékařských ústavů (Praha, Brno, Hradec Králové). Stáž byla zaměřena na vybrané soudnělékařské okruhy, které vychází z dlouhodobého odborného zaměření královéhradeckého pracoviště (koncepce soudnělékařské služby, určování doby smrti v časné postmortální periodě, střelná poranění, dušení, utonutí a nález mrtvého těla ve vodě, úraz elektrickým proudem, forenzní alkohologie a další). V průběhu stáže byly navíc demonstrovány četné tematické kazuistiky, zajímavé pitevní nálezy, možnosti zobrazovacích metod v soudnělékařské diagnostice (skiagrafie, skiaskopie, PMCT, statická PMCTA) a probíhaly cvičné obhajoby znaleckých posudků z odvětví soudní lékařství v simulované soudní síni.
23. 2. 2017
Pitva: historie poznávání lidského těla
V nakladatelství Galén právě vychází další knižní počin královéhradecké patologické a soudnělékařské školy věnovaný pitvě a historii poznávání lidského tělu v běhu dějin anatomie, patologie a soudního lékařství.
Z anotace knihy: "Jedno z prvních úsloví, se kterým se setká každý student medicíny, praví: Mrtví učí živé. Medicína v dnešní době využívá řadu nových technologií, intervenčních a zobrazovacích metod, robotické operace, molekulární testy atp. Přesto zůstává jedním z nejúčinnějších nástrojů poznání a poučení pro lékaře pitva, která je starší než většina operačních výkonů. V historii medicíny neposkytlo generacím lékařů více poznatků pro pochopení stavby a funkce lidského těla ve zdraví i nemoci než právě pitvy. Ty se po staletí zásadně nezměnily a jsou stále "živým mostem" mezi dávnou minulostí a dneškem. Tato populárně naučná kniha tří lékařů, nabízí procházku historií poznávání lidského těla. Je určena široké čtenářské veřejnosti, která hledá informace a poučení a tématu dnešní době poněkud nepohodlném a odsouvaném, nicméně dotýkajícím se s neodvratitelnou jistotou v nějaké podobě každého člověka."